|
|
|
|
|
Design og arkitektur skal trække franske par til København
|
|
De franskmænd, der kender Danmark, er begejstrede for København – nu skal en ny kampagne fra VisitDenmark sætte endnu mere fokus på Københavns fashionable glæder, og derigennem tiltrække endnu flere franske turister til byen.
|
|
|
|
Kun 1½ times flyrejse fra Paris gør København velegnet til en smuttur for de unge og smarte parisiske par. VisitDenmarks analyser viser dog at franske turisters kendskab til Danmark som rejsemål er relativt lavt – og også at kun 12,3 pct. har besøgt Danmark før. Det indikerer, at der er et stort uudnyttet potentiale på det franske marked for storbyturisme. Det skal der gøres noget ved.
- ”Fokus i dette fremstød ligger først og fremmest på at gøre franskmændene opmærksomme på dansk design og arkitektur, gastronomi og kunst/kultur. Vores undersøgelser viser nemlig, at dette er temaer som er udslagsgivende, når vores målgruppe vælger feriedestination,” siger Thomas Kastrup, udviklingsmarkedschef i VisitDenmark.
Den primære målgruppe for kampagnen er de mere velhavende og ’moderne’ par. Dvs. købestærke franskmænd, der har lyst til at opleve noget kulturelt i deres ferie.
Fra storby til storby Det er især franskmænd fra de større byer der rejser udenlands – og især parisere er glade for at rejse. I gennemsnit rejser parisere til udlandet 6 gange om året – og det gør, at de står for 27 pct. af alle udlandsrejser fra Frankrig.
- ”Vores undersøgelser viser, at franskmænd i høj grad tiltrækkes af ferier, hvor der er fokus på ’det gode liv’, herunder kunst og kultur. Og ikke færre end 25 pct. af franskmændene synes bedst om storbyferie. Det er altså ikke uden grund at vi kampagnen satser på storbyferier i København,” siger Thomas Kastrup.
Franskmændene er en attraktiv målgruppe. Når de tager på storbyferie i Danmark, sparer de nemlig ikke på forbruget. I perioden fra 2004-2006 steg det gennemsnitlige franske døgnforbrug med ca 250 kroner til nu 1125,- kroner pr døgn. Det gør at franskmændene hører til er blandt de højest forbrugende turister i Danmark. I samme periode er det samlede franske forbrug i danske storbyer steget fra 46 til 66 mio. kr. - det svarer til en stigning på 43 pct.
Fremstød er del af større plan ”Vores mål med fremstødet i Frankrig er at øge antallet af fly- og hotelbookninger med 20 % i det kommende år. Analyser viser, at storbyferieturister har et højt døgnforbrug. Samtidig er det segment i vækst, hvor vi med handlingsplanen ønsker at få en større andel af de internationale turister. Vores indsats fokuserer på tematiserede oplevelser i de større danske byer, da det er det der appellerer til de udenlandske turister.” udtaler Jacob Trampe Broch, chef for Offensiv Global Markedsføring i VisitDenmark.
Fremstødet i Frankrig sker som led i regeringens handlingsplan for Offensiv Global Markedsføring (OGM) af Danmark. Handlingsplanen udmønter 412 mio.kr. på en række tværgående og særlige initiativer, der skal skabe et klart og positivt billede af Danmark i udlandet. Heraf er de 60 mio. kr. øremærket VisitDenmark til en forøget indsats på turismeområdet.
|
|
|
|
|
|