Til forsiden
Gå på ravjagt langs de danske kyster

Nogle mennesker har ravøjne, dvs. en hel speciel evne til at spotte de gyldne klumper på stranden. Men for de fleste af os gælder det, at der både skal viden, tålmodighed og en god portion held til, før det lykkes.

Reelt kan du finde rav langs alle danske kyster, men der hvor det blæser mest og brændingen er voldsomst, er chancerne størst, dvs. langs den jyske vestkyst. Men også langs Kattegats og Østersøens kyster er der rigtig gode chancer.

Der skal et godt ruskevejr til for at ravet kan rive sig fri af havbunden og efterfølgende stille og roligt vejr, hvor ravstykkerne kan skylle op på stranden sammen med tang, småsten og vraggods. Og så skal du holde øje med tidevandet, for det bedste tidspunkt er, når vandet er faldende og på vej væk fra stranden. Check en tidevandskalender for at være sikker eller gå ind på www.kyst.dk.

Ravklumperne ligger ikke bare og glimter på stranden. De putter sig i det opskyllede tang, så du skal virkelig have øjnene på stilke.
Rav er ikke kun gult, det kan også være hvidt, sort eller rødligt og er altså let at forveksle med sten. Men der er nogle helt enkle måder at finde ud af, om det nu er den ægte vare eller ej.

● Slå det forsigtig mod dine tænder. Hvis det føles blødt og ikke klirrer voldsomt, er det sikkert rav.
● Gnid det formodede ravstykke mod dit trøjeærme og hold det hen til et hårstrå. Hvis det tiltrækkes, er det rav.
● Læg det, du tror er rav, i et glas vand sammen med to spiseskefulde salt og rør rundt. Hvis det er rav, vil det flyde op til overfladen.
● Og endelig – rav er blødere end sten, og det føles varmere, når du knuger det eller holder det mod kinden.
Rav er egentlig bare en klump gammel harpiks - sådan ca. 30-50 millioner år gammel. Men det er en fascinerende gammel klump, hvor du ofte vil se et lille insekt eller dyr, som er blevet fanget i harpiksen for de mange millioner år siden.

Rav har altid været eftertragtet, og man har siden tidernes morgen fremstillet bl.a. smykker og brugsgenstande af det.

Rundt om i Danmark kan du opleve ravslibere, som former, pudser og polerer de rå stykker til smukke blanke ravstykker, og smykkekunstnere som frembringer de dejligste ting ofte i kombination med sølv, guld og ædelstene. Så pas godt på dine fund, måske kan du smykke dig med dem.
Der er flere ravmuseer rundt om i Danmark, hvor du kan se fantastiske fund og kønne forarbejdede ravstykker. Også mange ravslibere og –værksteder slår dørene op for gæster. Det lokale turistbureau kan fortælle dig hvor i dit ferieområde, du kan finde dem.

Ravsliberier i Danmark
VISITDENMARK Islands Brygge 43 2300 København S Tel.: +45 32 88 99 00 Fax: +45 32 88 99 01 KONTAKT