For mere information om destinationerne fra tv-serien, klik på nedenstående links: Afsnit 1: Limfjorden
Mmuslinger og østers. Afsnit 2: MarskenMarsklam, hesterejer og salturt. Afsnit 3: FaaborgForår, rabarber og rygeost. Afsnit 4: Læsø/ SamsøNye kartofler, skinke, honning, jomfruhummer og sydsalt. Afsnit 5: SkagenSommer i Skagen, fisk. Afsnit 6: BornholmSild, jordbær og rapsolie. Afsnit 7: NordsjællandMejeriprodukter, friskost og bær. Afsnit 8: GrønlandRejer, Hellefisk og moskusokse. Afsnit 9: Lolland Falster, Lilleø, FejøÅl, æbler, eddike, krabber og sukkerroer. Afsnit 10: KøbenhavnSmørrebrød, øl og microbryggeri. Afsnit 11: OsloSøvejene, sild, akvavit, bær og ryper fra fjeldet. Afsnit 12: LammefjordenDansk efterår og rodfrugter. Afsnit 13: AalborgJagttradition, hare, fasan og svampe.
|
|
New Scandinavian Cooking sætter i dette afsnit fokus på de danske søveje og relationen til Norge. Under sejloverfarten fra København til Oslo tilbereder Claus Meyer lækre retter og inddrager både danske og norske specialiteter som sild, bær og ryper.
|
|
Oslo
Oslo har mere end 500.000 indbyggere. Måske ikke meget i forhold til andre skandinaviske storbyer, men paradoksalt nok er den en af de største i størrelse. Norge er kendt for sine fremragende råvarer inden for mad. Hvad enten det er alverdens slags fisk, rensdyr, elg, friske bær og ryper fra fjeldet eller gedeost, så er kvaliteten i top.
|
|
|
|
|
De lokale råvarer
Gedeost
Brun gedeost er rigtig norsk. Den søde ost med et hint af karamel er ikke særlig kendt uden for Norge, men elskes af nordmænd i alle aldre.
|
|
Arrangermenter og aktiviteter Hvert år sidst i august afholdes der i Oslo "Oslo Jazz Festival", som afholdes over en uge og artister fra hele verden spiller blues, jazz, moderne og elektronisk. Vil du vide mere om Oslo, og hvad der foregår af aktuelle arrangementer, aktiviteter og events, kan du klikke videre her
|
|
|
|
FilmklipHer kan du se klip fra tv-optagelserne ved Limfjorden, og dermed få et hurtigt indtryk af Limfjordens natur, traditioner og specialiteter.
Kogebog og DVDPå baggrund af tv-udsendelserne er der blevet udarbejdet en bog og DVD, hvor Claus Meyer tager udgangspunkt i de danske råvarer og præsenterer hans opskrifter fra programmerne. Bestil bog og DVD
MadopskrifterFind tv-seriens madopskrifter her
|