VisitDenmark

Særudstilling om Sodavand og Slik

Se Østfyns Museers særudstilling om sodavand og slik på Borgmestergården helt gratis. Du får de søde sagers historie fra apotekervarer til fredagshygge.

Dates and times

13 JuneSaturday
14 JuneSunday
15 JuneMonday
16 JuneTuesday
17 JuneWednesday
18 JuneThursday
19 JuneFriday
20 JuneSaturday
21 JuneSunday
22 JuneMonday
23 JuneTuesday
24 JuneWednesday
25 JuneThursday
26 JuneFriday
27 JuneSaturday
Free
My partner, Myself
Østfyns Museers særudstilling om Sodavand og Slik på Borgmestergården i Nyborg
Nyborg, Funen and the Islands
Events
Photo: Carlsminde Bryggeri© Østfyns Museer

Get directions

Slotsgade 11

5800 Nyborg

Get directions
Loading map...

Historien om sodavand og slik – som vi kender det i dag – starter i slutningen af 1800-tallet. I Danmark var sukker nu pludselig ikke længere en luksusvare. Det var noget, der kom direkte op af jorden i form af sukkerroer. I Nyborg var det første sted, man kunne købe sodavand, på apoteket! Og faktisk var apotekerne nogle af de første i landet til både at producere og forhandle såvel sodavand som slik.

Særudstillingen på Borgmestergården i 2026 fortæller historien bag sodavand og slik. Om hvordan sodavand, der i dag er tæt knyttet til både fredshygge, huller i tænder og dårlig samvittighed, faktisk har sin oprindelse i drømmen om sundhed fra hellige kilder. På udstillingen kan man også blive klogere på, hvilket slik der egentlig er mest rift om, og så kan man lære, hvordan Danmarks ønske om at gøre sig uafhængig af amerikanske varer i 1950’erne førte til cola-krig.

Danskerne er det folk i verden, der spiser allermest slik, og i år forsvinder sukkerafgiften. På Borgmestergården ser vi det derfor som en oplagt opgave for museet at fortælle historien bag slik og sodavand.

Udstillingen vises fra 27. marts til 18. oktober 2026 i Borgmestergårdens åbningstider. Se åbningstider her.

Read more
Faciliteter
  • Gratis adgang

Last updated by::VisitNyborgvisitnyborg@nyborg.dk

Related products